Zenkaikon, Anime & Sci-Fi Convention, Lancaster PA

April 1-3, 2016, Lancaster County Convention Center

Cosplay Award Winners at Zenkaikon

2016

Hall Cosplay

Award Name Character Series
Best of Weekend Amanda W. Saber Fate/Stay Night
Best Craftsman Tamara H. Daenerys Game of Thrones
Best Journeyman Meg C. Cure Miracle Mahotsukai Precure
Best Novice Delaney D. Anders Dragon Age
Best Youth Ellis A. Sakura Kinomoto Cardcaptor Sakura
2nd Place Youth Brandon D. Sniper Team Fortress 2
Youth Honorable Mention Victoria B. Sans Undertale
Youth Honorable Mention Jazmine & Jaida K. Sylveon Pokemon
Youth Honorable Mention Talia R. Luna My Little Pony: FiM
Honorable Mention Artemis Wolfe Elizabeth Bioshock Infinite
Honorable Mention Christina U. Pharoah Atem Yu-Gi-Oh!
Honorable Mention Leigh P. Weiss Schree RWBY
Honorable Mention Leslie R. San Princess Mononoke
Honorable Mention Silvija M. Alexandrite Steven Universe
Honorable Mention Jonathan S. Thrall World of Warcraft
Spirit Award Flora R.    

Masquerade

Award Skit Title  Name(s)
Best in Show A Little Bit of Magic Scarlet Mafia
2nd Place Legend in Green Kit Kat Cosplay
3rd Place Cosplay Hunger Games Bonnie & the Scoobies
Honorable Mention New Beginnings Destiny Designs
Honorable Mention Constricted Devotion Neoma & Autumn

2015

Hall Cosplay

Award Name Character Series
Best of Weekend Jennifer O Subaru Sumeragi Tokyo Babylon
       
Friday      
1st Place Jenna K Agent Peggy Carter Captain America
2nd Place Joselyn B Mikan Noyamano Air Gear
3rd Place Rebecca B Akechi and Yikimura Sengoku Basara
Honorable Mention Robyn M & Leigh P Kite & Black Rose .hack
Youth Parry B Old Republic Soldier Star Wars
       
Saturday      
1st Place Amy M Melia Xenoblade Chronicles
2nd Place Haroula Z Emperor Lelouch Code Geass
3rd Place Christine H Fireball Peach Mario 3D World
Honorable Mention Emily R Medusa Witchcraft Works
       
Neophyte Award Artemis W Levy McGarden Fairytail
       
Judges Award Aislin G Lottie Baskerville Pandora Hearts
Judges Award Liz O C.C. Code Geass
Judges Award Jin L & Derek K Megaman & Axel the Red Megaman
Judges Award Delaney D Elsa Frozen

Masquerade

Award Skit Title (#) Members
Best in Show Ciel in Wonderland #3 Bonnie B, David B, Brianne S, Jennifer B, Elizabeth O, Robyn M, Kevin H, Adam M
Best Craftsmanship The Problems with Fangirls #5 Nichole L & Alaya P
Best Performance Black Butler, Fashion Show #8 Asher Y &Tessa O
Honorable Mention Jinx and the Fairytale Ending #1 Cassidy W
Judges Award Heart Chrome #4 Matthew H
Judges Award Talim vs Tira #2 Megan G, Harrison G
Judges Award The Popstar has Arrived! #6 Shannon M

2014

Hall Cosplay

Information will be available in the future.

Masquerade

Award Skit Title (#) Members
Best in Show See the Lights #8 Maeve F
Best Craftsmanship See the Lights #8 Maeve F
Best Performance The Butler, Betrayed #7 Ariel L, Asher Y
1st Place Consumer Conundrum #2 Bonnie B, David B, Elizabeth O, Adam M, Brianne S
2nd Place Elizabeth, I Don't Think We're in Columbia Anymore #6 Samantha D, Bethany M, Sianna E, Benjamin P
3rd Place Magnet #3 Matthew H

2013

Hall Cosplay

Award Name Character Series
Best of Weekend Christine H Walpurgis Nacht Puella Magi Madoka Magica
       
Friday      
1st Place Krista L Shigure Kosaka History's Mightiest Disciple Kenichi
2nd Place Darlene S Roll Mega Man
3rd Place Brie D Mari Makinami Neon Genesis Evangelion
Honorable Mention Barri S Sheryl Nome Macross Frontier
Youth Mary M Sealand Hetalia
       
Saturday      
1st Place Jenna K Elizabeth Bioshock Infinite
2nd Place Joseph M Zack Fair Final Fantasy VII
3rd Place Jennifer O Sakura Kinomoto Cardcaptor Sakura
Honorable Mention Juillianne D Daenerys Game of Thrones
Youth Zoe B Totoro My Neighbor Totoro
       
Neophyte Award Hope S Marisa Kirianne Touhou
       
Judges Award Bailey M Seras Victoria Hellsing
Judges Award Briana D Sayaka Miki Puella Magi Madoka Magica
Judges Award Kiera V Effie Trinket The Hunger Games
Judges Award Alana H The heroine Humanity has declined
Judges Award Estefany S Harley Quin Batman: Arkham Asylum
Judges Award Bonnie B Black Waltz #3 Final Fantasy 9
Judges Award Evelyn G Haku Ha Naruto
Judges Award Evelyn G Suigetsu Hozuki Naruto
Judges Award Nicholl H Miss All Sunday (Nico Robin) One Piece

Masquerade

Award Skit Title (#) Members
Best in Show Let Sleeping Boogeymen Lie #5 Nyssa, Charity, Casey, Vanessa, Koren
Best Craftsmanship Let Sleeping Boogeymen Lie #5 Nyssa, Charity, Casey, Vanessa, Koren
Best Performance Legend of Groose #6 Samantha, Bethany, Sarah, Ben, Siana
1st Place Legend of Groose #6 Samantha, Bethany, Sarah, Ben, Siana
2nd Place Transistor Trouble #2 Bonnie, Sarah, Briane
3rd Place Luka Luka Night Fever #8 Matthew
Youth Luka Luka Night Fever #8 Matthew

2012

Hall Cosplay (No Hall Cosplay Held)

Masquerade

Award Skit Title (#) Members
Best in Show Fangirl Away #2 Samantha, Ben, Bethany, Sianna, Sarah
Best Craftsmanship Fangirl Away #2 Samantha, Ben, Bethany, Sianna, Sarah
Best Performance Po Pi Po by Kagamine Len #5 Matthew
1st Place The Boys #6 Nikki, Angel
2nd Place Opium War #1 Britney, Amanda, Amber, Sarah, Jamie, Garis
3rd Place Hello #4 Jeff, Bridget
Honorable Mention Pokeman: The Next Generation #3 Jessica, Corey, Jamie, David, Conner, Max, Kevin, Matthew
Youth Po Pi Po by Kagamine Len #5 Matthew
Judges Awards    
Best Design Asst Fangirl Away Jack
I couldn't dance like that in front of my mom The Boys #6 Nikki
You won all of our hearts Po Pi Po by Kagamine Len #5 Matthew
"Uke" could use more stage time Hello #4 Gus
Wish you were my mom The Boys #6 Angel

2011

Hall Cosplay

Award Name Character Series
Friday      
1st Place Amanda M Hungary Hetalia
2nd Place Vanessa T Thief King Bakura Yu-Gi-Oh
3rd Place Madison C Chibi Italy Hetalia
       
Saturday      
1st Place Nyssa B Medic Team Fortress 2
2nd Place Jennifer O Sakura Kinomoto Cardcaptor Sakura
3rd Place Marisa R Presea Magic Knight Rayearth
       
Neophyte Award Christina S Medicine Seller Mononoke Bakeneko
Most Unusual Materials Larry H Gannondorf Legend of Zelda
Awesome Shoulders Stephen I Seto Kaiba Yu-Gi-Oh

Masquerade

Award Skit Title Members
Best in Show Bleach and the Awards Show Tamara, Katrina, Emily, Andrea, Rich, Ian, Michael, Zane
1st Place Sing for Delight Emi, C., Tina
2nd Place Pirate Paradise Britney, Amanda, Amber, Sarah, Jamie, Garis
3rd Place Glitch Jeff, Bridget

2010 (No Event Held)

2009

Hall Cosplay

Award Name Character Series

Best in Show

Marisa R. Nyx Kamisama Karin
1st Place Andrea M. Sebastian Michaels Kuroshitsuji
2nd Place Kristen A. Narancia Ghirga JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind
3rd Place Trevor T. Anakin Skywalker Star Wars
Honorable Mention Nicole M. Hatsune Miku Vocaloid
Excellent Craftsmanship Jennifer O. Venusaur Pokeman
Youth Tiffany S. Yachiru Bleach
Judges Award Joseph C. Black Mage Final Fantasy I
Judges Award Emily P. Cloud Strife FF VII: Advent Children
Judges Award Sara W. Aizen Sousuke Bleach
Judges Award John Z. Noah Soul Eater
Neophyte Award Tabitha G. Orihime Bleach

Masquerade

Award Skit Title Members
1st Place Full Moon O Sagashite Leanne, Vanessa, Melinda
2nd Place Even Demons Can Dance Tori
3rd Place Para-Para: Clash of the Cuteness Zac